Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2023.09.10

10 września 1939 r. w Bykowcach

W Bykowcach miała miejsce potyczka 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a na końcu zastrzelony. Zwłoki oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Wraz z ppor. Marianem Zarembą zginęło pięciu jego podkomendnych: szer. Ludwik Lisiak, szer. Ignacy Matuszczak, szer. Leon Piłat, szer. Leon Urbaniak i szer. NN.

W uroczystości rocznicowej w Bykowcach, upamiętniającej potyczkę oddziałów  polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której śmierć w obronie ojczyzny poniosło sześciu żołnierzy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora udział wzięli również sanoccy Sokoli.

Po mszy św. odprawionej przez ks. Bogdana Blamę, proboszcza parafii Sanok-Olchowce w Kościele w Bykowcach uczestnicy przeszli pod Pomnik, gdzie oddaliśmy Hołd poległym i złożyliśmy kwiaty. Następnie przeszliśmy z Orkiestrą i Kompanią WP na Cmentarz, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

Sokoli uczestniczący w uroczystości: Barbara Milczanowska, Jolanta Smyczyńska, Henryk Sobolak, Krzysztof Michalski, Bronisław Kielar, Szczepan Wołk, Wojciech Petryk.