Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2020.05.27

To już 30 lat od I. wolnych wyborów samorządowych

Z okazji Dnia Samorządowca wszystkim osobom, które współtworzyły i współtworzą samorząd składam najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z działań podejmowanych na rzecz społeczności lokalnej.

Życzę, aby Państwa trud został zauważony i doceniony przez mieszkańców całej wspólnoty.

dr Iwona Wieczorek – Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego

 

 

Jak to miło wspomnieć tamte trudne czasy z przed 30. lat.

 

Był to 7 maja 1990 r., kiedy to z listy Komitetu Obywatelskiego zostałem wybrany

Radnym Rady Miasta Sanoka w pierwszych wolnych wyborach samorządowych.

Jako przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki zajmowałem się wraz z czternastoma członkami Komisji (7 radnych + 7 z poza rady) przejmowaniem żłobków, przedszkoli, szkół, MBP, SDK MOSiR. Opracowywane były nowe statuty, schematy organizacyjne, nowe budżety dla tych placówek itd.

Był duży entuzjazm i nadzieja, że możemy zrobić to, o czym mieszkańcy marzyli od wielu lat. Zaczęło się dobrze, wybraliśmy burmistrza Witolda Przybyło (burmistrza wybierała Rada Miasta) i porządkowaliśmy kolejno poszczególne placówki. Wszystkie placówki potrzebowały dużo pieniędzy, a kasa była pusta. Dodatkowo na nasze nieszczęście most na Białą Górę porwała woda (trzeci z kolei), a drugi most (pod Zamkiem) musieliśmy zbudować, aby ruszyła budowa drogi finansowana z zewnątrz. Ten brak pieniędzy do dzisiaj „słychać” jak się przejeżdża na Białą Górę, a to dlatego, że postanowiliśmy wybudować porządne, trwałe filary mostu, a na przęsła już nie starczyło kasy i burmistrz załatwiał w wojsku te, które służą do dzisiaj i hałasują.

Było dużo problemów, trudności ale i zadowolenia z szybkiego postępu w rozwiązywaniu poszczególnych tematów.

Po 30 latach Sanok jest dużo piękniejszy i lepiej urządzony. Obserwuję miasto przechodząc ulicami i bardzo się cieszę, bo naprawdę jest dużo ładniej. Nie będę w taką rocznicę wypominał tego, co mi się nie podoba.

Na tym zakończę opisywanie, ale gdyby były pytania, to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam wszystkie Koleżanki i Kolegów z I. Rady Miasta i członków Komisji spoza Rady, Burmistrza Witolda Przybyło, wiceburmistrza Wojciecha Balwierczaka, skarbnika Kazimierza Kota, sekretarkę Marię Sokół i wszystkich ówczesnych pracowników Urzędu Miasta, dyrektorów wszystkich placówek Oświaty, Kultury i Sportu.

Wszystkich darzę do dzisiaj dużym szacunkiem!

Duża część pierwszego składu już odeszła na zawsze – Wieczny odpoczynek racz Im daj Panie!

Czołem!

Bronisław Kielar