Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2009.06.29

Wojewoda umarza postępowanie

Wojewoda, w odpowiedzi na naszą prośbę o wydanie decyzji zwracającej nieruchomości Towarzystwu umarza postępowanie.

Wojewoda uważa, że brak jest podstaw do wydania decyzji administracyjnej zwracającej nieruchomości „Sokołowi”.

Wojewoda wysłał zawiadomienia (7.01.2009) do Sądu Rejonowego V Wydział Ksiąg Wieczystych o tym, że nastąpiła zmiana właściciela nieruchomości (działki 543, 542 i część działki 541), którym obecnie jest TG „Sokół” w Sanoku.

Wojewoda w piśmie z dnia 29.06.2009 r. uważa, że brak jest podstaw do wydania decyzji administracyjnej zwracającej nieruchomości „Sokołowi” oraz, że sprawa własności nieruchomości została rozstrzygnięta i zakończona w trybie administracyjnym.

Wojewoda uważa, iż prawomocne postanowienie sądu (cywilnego) dotyczące uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym jest wyłącznym sposobem sprostowania niezgodności w księdze wieczystej.

Sprawa została zakończona, a nieruchomości nadal nie możemy przejąć.

Dla mnie jest to niesprawiedliwe i nielogiczne.

Nieruchomości zostały odebrane „Sokołowi” w trybie administracyjnym i to z rażącym naruszeniem prawa przez Wojewodę w 1949 roku a teraz Wojewoda uważa, że brak jest podstaw do wydania nieruchomości w trybie administracyjnym oraz, że sprawa została rozstrzygnięta i zakończona.

Taka wersja jest dla nas nie do przyjęcia i w związku z tym kierujemy odwołanie od umorzenia postępowania wydanego przez Wojewodę Podkarpackiego w piśmie G.VIII-7723-1/4/09 z dnia 29.06.2009 r. - do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bronisław Kielar