Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2022.01.03

Ze smutkiem pożegnaliśmy dh. Stefana Tarapackiego

Sanok, 7.01.2022 r.

Dh mgr wf Stefan Tarapacki odszedł do Domu Pana (3.01.2022)

Dh Stefan Tarapacki urodził się 4.12.1933 r. w Sanoku, tu uczęszczał do szkoły, pracował i założył rodzinę z p. Jadwigą, z którą doczekali się dwóch synów, Piotra i Pawła oraz kilkoro wnucząt, którymi często się chwalił.

Rodzinie składamy szczere wyrazy żalu i współczucia!

Mały Stefan, mając kilka lat doświadcza wybuch II. wojny światowej, którą przeżył w Sanoku. Czasem wracał do tamtych czasów i wspominał o codziennych niebezpieczeństwach, o trudnościach życia pod okupacją, o braku wszystkiego, w tym i jedzenia. Niemcy zajęli Dom Sokoła, w którym prowadzili również kuchnię i mały Stefan z kolegą zakradali się tam aby zdobyć kilka ziemniaków lub np. zabierali grubsze obierki z ziemniaków, które im ktoś przychylny specjalnie wyrzucił. 

Tuż po wojnie rozpoczął swoją długoletnią przygodę ze sportem, biorąc udział w treningach piłki nożnej, a następnie w pierwszym meczu w 1946 r. Gwardia Sanok – Lesko.

Później był zawodnikiem Sanoczanki, Stali, Unii i Górnika, a w czasie służby wojskowej grał w Przemyślu i Koszalinie. Został powołany do wojskowej reprezentacji Polski w piłce nożnej na mecz z kadrą ZSRR.

Po studiach rozpoczął przygodę z hokejem sanockim, był jednym z inicjatorów tej dyscypliny w Sanoku, zajmował się przygotowywaniem lodowiska naturalnego. Był bardzo skutecznym napastnikiem Sanoczanki (przełom lat 50 i 60), następnie  występował w Stali Sanok oraz Czuwaju Przemyśl. Prowadził zespół juniorów Stali, wychował wielu zawodników hokeja.

Pierwsze treningi w tenisie ziemnym rozpoczynał na kortach „Sokoła” tuż przy Domu Sokoła. W Sanoku był jeszcze kort prywatny koło domu rodzinnego Beksińskich.

Wieku 25 lat, miejsce hokeja w jego życiu zajął  tenis ziemny. Występował w Sanoczance, następnie Stali Sanok, zdobywając wiele miejsc na podium, w tym indywidualne mistrzostwo okręgu. Miał wiele sukcesów w grze mieszanej, a także w deblu m.in. ze śp. dh. Eugeniuszem Czerepaniakiem.

Został również członkiem Zarządu powołanego w 1984 r. Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Sanoku.

Przez wiele lat pracował w SZGNiG na stanowisku kierowniczym działu socjalnego.

W latach 80. rozpoczął przygodę z tenisem z kategorii Weteranów.

Brał udział w bardzo wielu turniejach rangi europejskiej i światowej w Polsce, Niemczech, Austrii, Turcji i wielu innych krajach, o czym świadczą Jego liczne dyplomy, medale, puchary, artykuły prasowe.

Często, na zebraniach sokolich opowiadał nam o wyjazdach na turnieje, o zdobywanych trofeach, o pracy trenerskiej z młodzieżą w Polsce i w Niemczech, o kortach, oraz o rywalizacji z już wspomnianym śp. dh. Eugeniuszem Czerepaniakiem, z którym bardzo się przyjaźnili, razem wygrywali debla, ale często różnili się w dyskusji, a szczególnie po finale singla, ponieważ zawsze jeden musiał przegrać.

Dh Stefan Tarapacki jako polski sportowiec, piłkarz, hokeista, tenisista, trener i działacz sportowy zapracował sobie na nazwanie Go „najwszechstronniejszym sportowcem sanockiego sportu”.

Wraz z dh. Stefanem, Zarząd spędził wiele godzin w okresie, kiedy walczyliśmy o odzyskanie nieruchomości „Sokoła”, które zostały bezprawnie odebrane Towarzystwu przez władze PRL w 1946 r. Dom Sokoła odzyskaliśmy dopiero w 2010 r.  

Jego marzeniem było przystosowanie konstrukcji zadaszenia, które usytuowane było na byłym boisku sportowym „Sokoła”, a później „Torsanie”, na zamkniętą halę dostosowaną do prowadzenia treningów specjalistycznych dla uczniów szkół podstawowych, którzy byli by dowożeni na zajęcia trwające 2 h/tyg. Chciał wykorzystać doświadczenia nabyte w czasie pracy z dziećmi w Niemczech. Mimo wielu Jego starań i naszej pomocy, plan nie doczekał się realizacji.

Przez wiele lat pełnił zaszczytną funkcję naczelnika szkolenia sokolego (2008-2012), a następnie  członka Sądu Honorowego (2012-2015).

W 2012 r. odbieraliśmy obydwaj rzeźbę sokoła wykonaną w gipsie od artysty śp. dr. Krzysztofa Woźniaka, a którą po wykonaniu w żywicy, wystawiliśmy na dach Domu Sokoła. 

Dh Stefan został wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym sokolimi:

  • tytułem: Honorowy Członek TG „Sokół” w Sanoku,
  • Honorową Złotą Odznaką „SOKÓŁ” SANOK – 2017.

Spędził razem z Zarządem wiele godzin, odbyliśmy wiele dyskusji, przygotowaliśmy wiele imprez i zawodów, a dzisiaj my Sokoli idziemy z Tobą w ostatnią Twoją drogę z naszym sokolim Sztandarem.

Wspierałeś nasze działania dotyczące podtrzymywania i rozwijania świadomości Narodowej oraz wychowania patriotycznego.

Będziemy Cię pamiętać jako wielkiego sanockiego sportowca,

który kochał naszą piękną, umęczoną Ojczyznę.

Żegnaj Druhu!

Niech Cię Pan przyjmie do swoich zastępów!

Czołem!

                                                                     Bronisław Kielar

 

Więcej zdjęć na: http://www.sokolsanok.pl/galeria/dh-stefan-tarapacki