Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2022.05.24

Wycieczka Sokołów na trasie: Sanok – Bóbrka – Dukla – Pustelnia św. Jana w Trzcianie – Jaśliska – Rymanów – Sanok.

Sanok – Bóbrka – Dukla – Pustelnia św. Jana w Trzcianie – Jaśliska – Rymanów – Sanok.

  1. Zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

KOPALNIA ROPY NAFTOWEJ W BÓBRCE

Naturalne wycieki ropy naftowej występowały w lesie bobrzeckim od dawien dawna, jednak dopiero w 1854 roku powstała kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa. Pionierami przemysłu naftowego, założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz – skromny farmaceuta; Tytus Trzecieski – ziemianin i inicjator założenia kopalni oraz Karol Klobassa-Zrencki – właściciel wsi Bóbrka. Dzięki zgodnej współpracy, zaangażowaniu oraz dużej operatywności twórców powstało pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo naftowe.

W ROKU 1853 DNIA 31 LIPCA po raz pierwszy zapalono lampy naftowe publicznie w szpitalu lwowskim na Łyczakowie. Data ta zapisała się na kartach historii jako symboliczna data NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO.

2. Zwiedzanie Muzeum Historycznego-Pałac w Dukli.

Siedzibą muzeum jest późnobarokowy zespół pałacowo-parkowy Mniszchów z II połowy XVIII wieku.

W muzeum znajduje się kilka wystaw poświęconych tematyce militarnej. Zabytki głównie pochodzącą z pól bitew lub zostały przekazane z jednostek wojskowych.

  • Działania operacji karpackiej i gorlickiej XII 1914–V 1915.
  • Wrzesień 1939 roku w Dukli i na Przełęczy Dukielskiej.
  • Operacja Karpacko-Dukielska 8 IX–30 XI 1944.
  • Uzbrojenie wojsk walczących w Karpatach.
  • Inspektorat ZWZ - AK „Joachim” Jasło - Krosno - Brzozów - Sanok 1939–1944.
  • Monte Cassino 1944.

      3. Przejazd do Pustelni św. Jana w Trzcianie

Pustelnia znajduje się na wzgórzu Zaśpit. Prowadzi do niej droga asfaltowa z Trzciany do parkingu pod lasem. Dróżką dochodzi się do Pustelni (ok. 300 m). Według przekazów św. Jan z Dukli urodził się w 1414 r. i w młodości prowadził pustelnicze życie w okolicznych lasach, m.in. na wzgórzu Zaśpit. Pustelnia założona została po beatyfikacji bł. Jana z Dukli w 1769 r. fundacji Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej. Jak głosi legenda Marii Amalii, właścicielce Dukli św. Jan objawił się we śnie, polecając jej, wybudować na miejscu swej pustelni kaplicę. Drewniana kaplica spłonęła w 1883 roku. W jej miejsce w 1887 roku z fundacji Cezarego Męcińskiego wzniesiono nową, również drewnianą kaplicę. Trzecią, zachowaną do dnia dzisiejszego neogotycką murowaną kaplicę, zbudowano w latach 1906-1908 staraniem gwardiana bernardynów dukielskich Ambrożego Ligasa, według projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego. Znajdująca się w niej polichromia przedstawiająca życie bł. Jana, namalowana została przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego.

Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny, tzw. dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą, mieszczącą źródełko, z którego pielgrzymi czerpią świętą wodę.

4. Przejazd do Jaślisk (Rynek, Kościół).

5. Przejazd do Sanoka.

                Uczestnicy: Barbara Milczanowska, Urszula Lech, Anna Sebastiańska, Bronisław Kielar, Adam Kornecki, Krzysztof Michalski,         Wojciech Petryk, Jerzy Robel, Witold Sebastyański, Szczepan Wołk.