2015.11.18
Pierwsze lata „Sokoła”
Powstanie i pierwsze lata działalności „Sokoła” opisane są w „Księdze pamiątkowej ku czci dwudziestej piątej rocznicy założenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie – 1867-1892”, wydanej przez TG „Sokół” we Lwowie w 1892 r.
W księdze przedstawiono wszystkie działające wówczas Gniazda sokole, w tym lwowskiego i sanockiego.
We Lwowie powstał już „Gmach Sokoła” z dużą salą gimnastyczną.
Gmach Sokoła lwowskiego (Dom Sokoła), którego salę gimnastyczną (16 x 23,60 x 9,40 m) uroczyście otwarto 2 grudnia 1884 r., usytuowany był przy zbiegu ulic Zimorowicza i Sokoła, a obecnie przy ul. Dudajewa i Kowżuna.
Stan techniczny budynku jest widoczny na zdjęciach.
1 – Lwowska Sokolnia przy zbiegu ulic Zimorowicza i Sokoła – 1892
Na zdjęciu wykonanym w dniu 4 sierpnia 2015 r. przez Pawła Sebastiańskiego, element ozdobny jest w złym stanie technicznym, brak rzeźby sokoła, a napis jest niekompletny.
Stan techniczny budynku jest widoczny na zdjęciach.
2 – Lwowska Sokolnia, elementy ozdobne. Widoczny napis: TGSLM – MENS SANA IN CORPORE SANO. Fot. Paweł Sebastiańsk – 2015.
3 – Lwowska Sokolnia, sala gimnastyczna – 1892
3a – 2015 – Fot. Paweł Sebastiański
3b – 2015 – Fot. Paweł Sebastiański
4 – Lwowska Sokolnia, ul. Dudajewa – zdj. wyk. 2009
5 – Lwowska Sokolnia, ul. Kowżuna – zdj. wyk. 2009 – autor nieznany
6 – 2015-08-04 Dom Sokoła we Lwowie ul. Dudajewa. Fot. Paweł Sebastiański
7. Fot. nieznany
W w/w „Księdze pamiątkowej ku czci dwudziestej piątej rocznicy założenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie – 1867-1892”, wydanej przez TG „Sokół” we Lwowie w 1892 r. znajduje się niżej przedstawiony opis sanockiego „Sokoła”.
— 125 —
XIX.
Towarzystwo gimnastyczne „Sokoł"
w Sanoku.
(Oddział Sokoła lwowskiego).
Rok założenia 1889 (28. czerwca).
Sanok, miasto powiatowe w Galicyi wschodniej, liczy 5.559 mieszkańców, między tymi 2.536 wyznania mojżeszowego. Rusinów 871, Niemców 4, reszta Polacy.
Władze: starostwo, Rada powiatowa, magistrat, sąd obwodowy, powiat. Dyrekcya skarbu i urząd podatkowy, urząd pocztowy.
Kościoły: 2 rzymsko katol., 1 grecko kat.
Szkoły: gimnazyum, szkoła ludowa męska i żeńska.
Stowarzyszenia: Towarzystwo gimnastyczne „Sokoł“, Kółko muzyczno-dramatyczne, Kasyno miejskie, „Rodzina“.
Towarzystwo gimnastyczne »Sokoł« w Sanoku powstało za inicyatywą tutejszego lekarza Dra Karola Zaleskiego, który zebrawszy dnia 8. listopada 1888 r. liczniejsze grono osób w tutejszej »sali miejskiej«, dłuższem przemówieniem zdołał przekonać także obojętnych, a może nawet niechętnych dotąd, o koniecznej potrzebie założenia w mieście naszem towarzystwa starającego się o pielęgnowanie sił fizycznych i zdrowia ludności, a szczególnie młodzieży naszej.
Szlachetny zapał przejął zgromadzonych pod przewodnictwem tutejszego radcy namiestnictwa i starosty p. Leona Studzińskiego tak, że uznając jednomyślnie potrzebę założenia towarzystwa gimnastycznego w Sanoku, wybrali z grona swego tymczasowy wydział, celem ułożenia statutu (przeważnie na wzór statutu naszej macierzy lwowskiej), i wystarania się u władzy o zatwierdzenie tegoż.
Uchwalony przez tymczasowy wydział i walne zebranie dnia 20. listopada 1888 r. projekt statutu uzyskał, przy życzliwem poparciu tutejszego c. k. Starostwa, zatwierdzenie, i towarzystwo mogło ostatecznie ukonstytuować się dnia 28. czerwca 1889 roku wybierając stały wydział z Dr. Karolem Petelenzem, b. dyrektorem tutejszego gimnazyum. jako prezesem na czele. W skład wydziału weszli ś. p. Dr. Radek zastępca, Vetulani sekretarz, Stanisław Biega nauczyciel, Giela podskarbi, Morawiecki Ignacy, Dr. Lemer, Salo, Świtalski, Dr. Zaleski, Lipiński i Józef Wilecki.
Gdy za pośrednictwem prezesa towarzystwa uzyskano od wysokiej Rady szkolnej krajowej zezwolenie używania jednej sali tutejszego gimnazyum, rozpoczęły się dnia 30. października 1889 ćwiczenia dla członków towarzystwa; kierował niemi i kieruje z uznania godną gorliwością, wielce zasłużony około rozwoju towarzystwa druh Stanisław Biega.
Już w r. 1888 tymczasowy wydział zajął się urządzeniem ślizgawki leżącej od paru lat u nas odłogiem. Dzięki gorliwości byłych druhów, starosty Albina Świtalskiego i inżyniera Ignacego Morawieckiego, ślizgawka cieszyła się zaraz w pierwszym sezonie r. 1888/9 niebywałem u nas powodzeniem i dotąd niem cieszy się. Na wniosek druha Stanisława Biegi, z końcem kwietnia 1890 r. otworzył wydział, uznając ważność fizycznego wychowania przyszłych matek, szkołę gimnastyczną dla dziewcząt od 8—14 roku życia.
W pamiętnym dniu 4. lipca 1890 r. przy odprowadzaniu zwłok nieśmiertelnego wieszcza Adama, reprezentowali nas w Krakowie druhowie Stanisław Biega i Feliks Giela.
Gdy śmierć zabrała nam Dra Radeka, a dyr. Petelenz przeniósł się do Stryja, stanęli na czele towarzystwa Dr. Karol Zaleski jako prezes a Korneli Wieniawa Zubrzycki jako zastępca pod koniec r. 1890.
W ciągu roku 1891 starał się wydział umocnić niejako towarzystwo na wewnątrz i w tym celu uchwalił konieczne regulaminy. Czynił też usilne zabiegi, aby Przewodnik gimnastyczny stał się istotnie organem sokolim, aby go czytał każdy Sokoł, co też pomyślnym zostało uwieńczone skutkiem; gdyż na wniosek naszego wydziału, zniżyła macierz lwowska roczną przedpłatę Przewodnika gimnastycznego na 48 a później na 36 ct.
Z towarzystwami bratniemi, tak z macierzą naszą jak innemi, utrzymujemy łączność, wysełając korespondencye, telegramy lub zapraszając delegatów miejscowych i zamiejscowych — w miarę możności — przy odpowiednich sposobnościach. Na sławnym zjeździe sokolstwa w Pradze czeskiej w dniach 28—30 czerwca 1891 przedstawiał towarzystwo nasze druh Feliks Giela.
W sprawie budowy własnego domu, gdy umowy z prywatnemi osobami spełzły na niczem, wybrał wydział komisyą budowlaną i wystosował do Rady miejskiej tutejszej dnia 4. grudnia 1890 prośbę o odstąpienie odpowiedniego gruntu.
Na to magistrat zażądał w swej odpowiedzi z dnia 18. września 1891, abyśmy rozpatrzywszy się w gruntach będących własnością gminy, wystąpili z wyraźnym wnioskiem, które miejsce dla naszych celów uważamy za najstosowniejsze, poczem obiecuje naszę petycyą ostatecznie załatwić. Komisya budowlana po rozpatrzeniu się zdecydowała się na wybór dwóch gruntów, na podstawie czego wydział przedłożył dnia 12. listopada 1891 ponownie Radzie miejskiej petycyą o bezpłatne odstąpienie gruntu pod budowę własnego gmachu.
Wobec naglącej potrzeby, spodziewamy się rychłego a pomyślnego załatwienia naszej petycyi ze strony światłych ojców naszego miasta. Tymczasem dalej staramy się gorliwie o zbieranie potrzebnych nam funduszów. Datki dobrowolne, wkładki członków, założycieli i zwyczajnych, odczyty, zabawy, przyniosły nam w początkach tyle, żeśmy najpotrzebniejszy inwentarz gimnastyczny zakupili i jeszcze oszczędzili nieco.
Obecnie wydział wystosował dodatkowo stosowną petycyą do właściwych instytucyj i korporacyj krajowych w nadziei, że tak doniosły cel zdoła uzyskać wszechstronne poparcie i uwzględnienie. W porę przyszedł nam z pomocą tutejszy komitet dla popierania sprawy banku poznańskiego, ofiarując akcyą tegoż banku opiewającą na 1000 marek wraz z procentami na własność naszego towarzystwa, jakoteż rada powiatowa sanocka, która przyrzekła wspierać nas corocznie udzielaniem subwencyi.
Teraźniejszy zarząd Sokoła: prezes Dr. Karol Zaleski, zastępca Korneli Wieniawa Zubrzycki, sekretarz Roman Vetulani, skarbnik Feliks Giela, naczelnik Stanisław Biega (n. egz.); grona nauczycielskiego nie ma.
W pierwszym roku było członków założycieli 2, zwyczajnych 43, z tych ćwiczyło 11. Obecnie jest jeden członek honorowy, 2 założycieli. 56 członków zwyczajnych. Według zajęć należy z tego 90% do pracowników umysłowych, 10% zawodu przemysłowców.
W ćwiczeniach gimnastycznych bierze udział 18 druhów, ćwicząc 3 razy w tygodniu w 1 oddziale. Przeciętna liczba ćwiczących 10. W zimie odbywają się ćwiczenia łyżwiarskie.
Sali własnej i sztandaru nie ma: strój sokoli ma 8, Przewodnik gimnastyczny prenumeruje 54 druhów.
Uczennice towarzystwa w liczbie 19 ćwiczą 2 razy w tygodniu w 1 oddziale.
Przepisał: Bronisław Kielar – 2015 r.
i