Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2020.09.11

10 września 1939 r. w Bykowcach

 

Udział delegacji „Sokoła” w uroczystości rocznicowej w Bykowcach, upamiętniającej potyczkę oddziałów  polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której śmierć w obronie ojczyzny poniosło sześciu żołnierzy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

W Bykowcach miała miejsce potyczka 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a na końcu zastrzelony. Zwłoki oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Wraz z ppor. Marianem Zarembą zginęło pięciu jego podkomendnych: szer. Ludwik Lisiak, szer. Ignacy Matuszczak, szer. Leon Piłat, szer. Leon Urbaniak i szer. NN.

Wszyscy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Dla uczczenia ich pamięci w latach 70. stanął kamienny pomnik. Kilka lat temu odnowiono żołnierskie nagrobki. Płytę i krzyż na grobie Mariana Zaremby ufundowali leśnicy z Nadleśnictwa Brzozów. W 2004 r.

Kwiaty w imieniu „Sokoła” złożyli: Bronisław Kielar, Marian Osękowski, Zdzisław Skrzypczyk.

https://esanok.pl/2020/bykowce-upamietnili-zmarlych-zolnierzy-zdjecia-00e7ts.html