Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2015.11.08

97. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Sanoku

Sokoli wzięli udział w uroczystościach:

I.

7 listopada 2015 r. zorganizowaliśmy „X Bieg Sokoli – Niepodległościowy”, prowadzący ulicami Sanoka, w którym wzięło udział 163 zawodników na dystansach 2500 m i 5000 m.

PATRONAT HONOROWY OBJĘLI:

            Tadeusz Pióro – Burmistrz Miasta Sanoka,

            Roman Konieczny – Starosta Sanocki.

Start: https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=4MUr7J_tVQM

Zwycięzcy:

DYSTANS: 2,5 KM

K

1. Agnieszka Galica-Niepokój, 2. Róża Szpakiewicz, 3. Katarzyna Jadczyszyn

M

1. Szymon Gużkowski – Krosno, 2. Rafał Kurek – TG „Sokół” w Sanoku, 3. Krystian Kurzydło – TG „Sokół” w Sanoku

 

DYSTANS: 5 KM

K

1. Katarzyna Albrycht – Krościenko Wyżne, 2. Marta Prajzner – Krościenko Wyżne, 3. Magdalena łączak –

M

1. Artur Kern – Hrubieszów, 2. Michał Wojciechowski – Tarnobrzeg, 3. Tomasz Pociecha – Kryg, TLC Gorlice

Kategorie wiekowe

K1

1. Katarzyna Szepieniec – Rzeszowskie Gazele i Gepardy, 2. Magdalena Musialik – Rzeszów, 3. Anna Cieślik-Kaszany – Ustrzyki Dolne

K2

1. Marzena Moskal –, 2. Aneta Czawa –, 3. Aneta Laskowska –

M1

1. Maciej Tomaszewski – JGB Sokół Jarosław/Resowia Rzeszów, 2. Paweł Śliwiak – PTG „Sokół” Rymanów, 3. Mateusz Markuszka – KKB MOSiR Krosno

M2

1. Michał Wojciechowski – Wiatr Tarnobrzeg, 2. Tomasz Pociecha – TLC Gorlice, 3. Paweł Jachym –

M3

1. Hubert Wierdak – Korczyna,  2. Damian Dziewiński – TG „Sokół” w Sanoku, 3. Paweł Sikorski –

M4

1. Marek Szewczyk – 2. Radosław Ślaski – Team Biegowy Strzyżów,  3. Andrzej Cisek – Rzeszowskie Gazele i Gepardy

M5

1. Marek Nowosielski – Sanok, 2. Jerzy Haduch –, 3. Ryszard Klamut –

 

Najmłodszy zawodnik – Anna Pawłowska – 7 l.

Najstarszy zawodnik – Kazimierz Kuropatwa – 72 l.

http://www.sokolsanok.pl/aktualnosc/sprawozdanie-z-x-biegu-sokolego-niepodleglosciowego-

 

II.

We wtorek, 10 listopada 2015 r. w gabinecie Burmistrza Sanoka Tadeusza Pióro odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej – Wacława Krawczyka – prezesa i Waldemara Ocha – członka, Zarządu TG „Sokół” w Sanoku – Bronisława Kielara – prezesa, Zdzisława Skrzypczyka – naczelnika szkolenia sokolego,  z Anną Kindlarską-Dalską i jej córką Kingą Kindlarską oraz Jackiem Dalskim.

Miał być obecny również Zbigniew Koziarz z Gdyni, ale przeziębienie pokrzyżowało mu plany.

Celem spotkania było uhonorowanie poprzez nadanie medali „Zasłużony dla Sanoka”, przyznane przez Zarząd TPSiZS i podziękowanie Rodzinie śp. Jadwidze i Romanowi Słuszkiewiczom, jej córkom śp. Barbarze Słuszkiewicz i śp. Teresie Dalskiej oraz wnuczętom Annie Kindlarskiej-Dalskiej i Jackowi Dalskiemu, za przechowanie SZTANDARU SOKOLEGO w bardzo trudnym okresie, po II wojnie światowej w latach 1957-2000.

Jadwiga i Roman Słuszkiewiczowie (Roman to kuzyn burmistrza Maksymiliana Słuszkiewicza, którego uhonorowaliśmy Tablicą pamiątkową umieszczoną na DOMU SOKOŁA), a następnie ich córki: Barbara Słuszkiewicz i Teresa Dalska oraz Anna i Jacek (dzieci Teresy), dobrze zabezpieczony SZTANDAR przed zniszczeniem, przechowali przez bardzo długi okres, licząc się z bardzo poważnymi konsekwencjami w razie wykrycia faktu ukrywania SZTANDARU.

Dopiero 10 lat po zmianie ustroju w Polsce, tzn. w 1999 r. Teresa Dalska ujawniła fakt istnienia SZTANDARU. Odbyło się to w ogrodzie Ludmiły i Zbigniewa Kazimierza Patałów, w obecności komandora mgr. inż. Zbigniewa Koziarza, który jako ówczesny prezes Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej, a obecnie członek „Sokoła”, wiedząc o SZTANDARZE, poddał myśl o reaktywowaniu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku. 

Grupa sanoczan, mając informację o SZTANDARZE, zainteresowana reaktywowaniem Towarzystwa przystąpiła do działania.

Efektem tych działań było przekazanie SZTANDARU przez Teresę Dalską i córkę Annę Kindlarską-Dalską, w dniu 20.12.2000 r., przedstawicielom Zarządu PTG „Sokół” w Sanoku (Kazimierz Mielczarek, Bronisław Kielar, Wiesław Wilkosz) w obecności notariusza Lidii Górskiej-Galewicz.

Po stwierdzeniu przez MSWiA, że PTG „Sokół” nie jest kontynuatorem przedwojennego „Sokoła”, następnie po reaktywowaniu TG „Sokół”, a także po pokonaniu wielu przeszkód, w dniu 27 maja 2011 r.,  po 72 latach, 110. letni SZTANDAR powrócił do DOMU SOKOŁA.

Przedstawiciele PTG „Sokół” (Jan Nebesio, Wiesław Wilkosz, Tadeusz Kędzierski, Maria Wołk) przekazali SZTANDAR prezesowi TG „Sokół” – Bronisławowi Kielarowi.

Przekazanie odbyło się w naszym dopiero co wyremontowanym lokalu przy ul. Mickiewicza 13 I p.

Drzewiec SZTANDARU, Jacek Dalski przekazał wiele lat temu w depozyt do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Drzewiec wrócił do „Sokoła” w dniu 3 czerwca 2011 r., przyjęliśmy go od Andrzeja Romaniaka, po uzgodnieniu z Jackiem Dalskim.

Podziękowania należą się również Andrzejowi Babiarzowi, za udział w przechowaniu drzewca w dobrym stanie.

Na drzewcu znajduje się 46 gwoździ Gniazd sokolich, a także 125 gwoździ z nazwiskami.

Na drzewcu jest także 30 wolnych miejsc po gwoździach, które prawdopodobnie odpadły i zaginęły.

Obecnie zastanawiamy się nad zamówieniem repliki SZTANDARU, który został wykonany w 1901 r., a więc 114 lat temu.

Na zakończenie spotkania, córka Anny Dalskiej-Kindlarskiej, Kinga Kindlarska, przekazała dla „Sokoła” na ręce Bronisława Kielara szarfę należącą do SZTANDARU, która została odnaleziona w magazynie domowym.

Szarfa wykonana w 1903 roku, od 1939 roku znajdowała się poza DOMEM SOKOŁA i po 76. latach powróciła na swoje miejsce. Bardzo, bardzo dziękujemy!

http://esanok.pl/2015/zasluzeni-dla-miasta-zabezpieczyli-sztandar-przed-zniszczeniem-zdjecia-ij001.html

 

III.

2015-11-10 – Burmistrz Tadeusz Pióro i Ryszard Rygliszyn, prezes Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, na Placu Harcerskim, z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, posadzili klon poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

W uroczystości odsłonięcia okolicznościowej tablicy przy drzewku uczestniczyli również: historyk Andrzej Romaniak, przedstawiciele ON-R, młodzież G-2, oraz przedstawiciele „Sokoła”, Bronisław Kielar i Zdzisław Skrzypczyk.

 

 

IV.

We środę, 11.11.2015 r., w DNIU NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, uczestniczyliśmy w uroczystościach ze SZTANDAREM . Poczet: Zdzisław Skrzypczyk, Jerzy Robel, Henryk Sobolak. Kwiaty złożyli: Barbara Milczanowska, Bronisław Kielar i Jerzy Skoczyński.

Po raz pierwszy przed DOMEM SOKOŁA zgromadziły się POCZTY SZTANDAROWE, które po złożeniu kwiatów przez Zarząd „Sokoła” pod „Sokołem zrywającym kajdany niewoli”, przemaszerowały ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego do kościoła na uroczystą mszę świętą, koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. prałata Feliksa Kwaśnego, w której uczestniczyły: władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, Oddział Reprezentacyjny 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Górnicza Orkiestra Dęta PGNiG w Sanoku, związki kombatanckie, służby mundurowe, młodzież sanockich szkół i mieszkańcy Sanoka. Piękne, okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dziekan dr Andrzej Skiba.

Na cmentarzu, po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowym przemówieniu burmistrza miasta Sanoka Tadeusza Pióro, apelu poległych, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych w walkach o wyzwolenie Ojczyzny i odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

 

 

V.

I. SOKOLE ZAWODY STRZELECKIE W SANOKU

Zdjęcia na stronie: http://www.sokolsanok.pl/galeria/i-sokole-zawody-strzeleckie

Zdjęcia: Tomasz Kielar, Bronisław Kielar, Tadeusz Nabywaniec, Paweł Sebastiański, eSanok

Bronisław Kielar