Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2021.06.06

Góra Manyłowa zdobyta przez Sokołów

Złożyliśmy hołd poległym w 1915 r. na Manyłowej!

Góra Manyłowa (Łysy Wierch – 815 m n.p.m.)  zdobyta przez Sokołów

Złożyliśmy hołd poległym w 1915 r. na Manyłowej!

Nasze marzenie i nasze plany zostały spełnione!

Grupa ośmioosobowa po dojechaniu do miejscowości Rabe wyruszyła w las nie znając terenu. Doszliśmy szczęśliwie, bez większych przygód do celu po 1,5 h marszu.

Góra Manyłowa (Łysy Wierch – 815 m n.p.m.), to wielkie zapomniane cmentarzysko z 1915 r., gdzie jak oceniają specjaliści, w batalii prowadzonej w tej okolicy, w warunkach bardzo ostrej zimy zginęło od 37 do 50 tysięcy walczących po przeciwnych stronach żołnierzy armii rosyjskiej i armii austro-węgierskiej. W obydwu armiach ginęli Polacy. Rosjanie chcący przejść dalej na południe, zostali z ogromnym trudem odparci. Po wycofaniu się, wojska rosyjskie w okolicach Gorlic poniosły dużą klęskę.

Do dzisiaj, idąc lasem można znaleźć resztki sprzętu wojskowego.

 

„Odkrywca”– Bartłomiej Stój (napisał)

80 poszukiwaczy na tropie krwawej bitwy w Bieszczadach

„Mieli być na święta w domu, zostali na zawsze w Bieszczadach” – tak w jednym zdaniu można opisać to, co spotkało żołnierzy rosyjskich i austro-węgierskich w 1915 roku. Pamięć o poległych w bitwie na górze Manyłowej w Bieszczadach postanowili przywrócić pasjonaci historii.

Blisko 80 poszukiwaczy z Polski, Czech, Ukrainy oraz Węgier na zaproszenie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego (SEH) "Galicja" poszukiwało pozostałości po jednej z najbardziej krwawych i zaciętych bitew I wojny światowej. Bitwy tak zaciętej, że szalę zwycięstwa przechylić miało dopiero wysadzenie przez żołnierzy jednostek saperskich Austro-Węgier okopów obsadzonego przez wojska rosyjskie szczytu góry Manyłowej (Łysy Wierch).

Cała akcja połączona ze zlotem detektorystów odbyła się pod hasłem „Galicja śladem Bieszczadzkich Lwów – operacja Manyłowa 1915”. Była ona pokłosiem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Zimowa Wojna w Bieszczadach 1914-1915 „Śladami Bieszczadzkich Lwów", która odbyła się w marcu 2020 roku w Cisnej. W trakcie sympozjum, skupionego na Bieszczadach ze szczególnym uwzględnieniem masywu Manyłowej (Manilowa), można było usłyszeć wiele istotnych informacji znanych z polskich źródeł. Najciekawsze były jednak fakty dotąd nieznane, pochodzące ze źródeł rosyjskich, ukraińskich czy też węgierskich. Zainspirowani wiedzą naukową, pasjonaci ruszyli w teren.

Więcej na str.: https://fakty.interia.pl/prasa/odkrywca/news-odkrywca-80-poszukiwaczy-na-tropie-krwawej-bitwy-w-bieszczad,nId,4283194?fbclid=IwAR1Watp-o8m1yEOcCCBDH4uw71W0wvDBsyMRrh5YpkuP6Ndfrj6-80cCApc#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Niedawno Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” przystąpiło do realizacji budowy cmentarza wojennego.

Uczestnicy wyprawy, druhny i druhowie TG „Sokół” w Sanoku: 1. Teresa Koza, 2. Barbara Milczanowska, 3. Bronisław Kielar, 4. Krzysztof Michalski, 5. Jerzy Robel, 6. Witold Sebastyański, 7. Henryk Sobolak,   8. Szczepan Wołk.

GÓRA MANYŁOWA – ŁYSY WIERCH

815 m n.p.m.

TĘDY PROWADZIŁA W 1915 R. JEDNA Z DRÓG

DO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

ZATRZYMANIE TUTAJ WOJSK ROSYJSKICH

PRZEZ WOJSKA AUSTRO-WĘGIERSKIE

OKUPIONE BYŁO KILKUDZIESIĘCIOMA

TYSIĄCAMI POLEGŁYCH!

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

6.06.2021 R. – SANOCCY SOKOLI

Więcej zdjęć na: http://www.sokolsanok.pl/galeria/2021-06-06-zdobycie-manylowej

Bronisław Kielar

 

 

 

cdn