Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2021.03.01

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2021

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

jest świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest od 10 lat obchodzony corocznie (nie jest dniem wolnym od pracy). Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

W tym roku, ze względu na pandemię, TG „Sokół” w Sanoku spotyka się oddzielnie o godz. 1400, na Rynku pod Tablicą upamiętniającą:

Władysława Skwarca i Władysława Kudlika, powieszonych publicznie 24 maja 1946 r. na Stadionie „Wierchy”.

Rzeszowski Sąd Okręgowy (sędzia ppor. Norbert Ołyński, oskarżyciel ppor. Marian Stokłosa) na wyjazdowej sesji, która odbyła się 22 maja 1946 r. w Domu Sokoła, skazał na karę śmierci przez powieszenie dwóch żołnierzy z oddziału Antoniego Żubryda: Władysława Skwarca i Władysława Kudlika. Wyrok wykonano publicznie, 24 maja 1946 r. na Stadionie „Wierchy” w Sanoku.

Henryka Książka powieszonego 4 czerwca 1946 r. publicznie, na  sanockim Rynku.

Po dwóch tygodniach śledztwa, wyrokiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 4 czerwca 1946 r. (w trybie doraźnym na wyjazdowej sesji sądu, która odbyła się w Sanoku, został zdegradowany i skazany na śmierć. Jeszcze tego samego dnia została przygotowana szubienica, a do jej osobistego nadzorowania został zmuszony ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Sanoku, Michał Hipner (w akcie protestu złożył dymisję z urzędu, która nie została przyjęta), po czym Henryk Książek został powieszony.

Kwiaty złożyli:

  • Dh dr Piotr Uruski – poseł RP,
  • Damian Biskup – radny Rady Powiatu,
  • Stanisław Lewicki – radny Rady Powiatu,
  • Ryszard Rygliszyn – komendant Społecznej Straży Rybackiej w Sanoku,
  • Delegacja TG „Sokół” w Sanoku: dh. Lidia Barszczowska, dh. Barbara Milczanowska, dh Bronisław Kielar, dh Zdzisław Skrzypczyk, dh Andrzej Budzicki, dh Szczepan Wołk, dh Andrzej Osękowski.

             St. szer. ZS Amelia Kita,            st. patr. PDS Weronika Jakubowicz

 

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, kwiat i na świeżym powietrzu