Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2013.07.07

Starania o utworzenie „Skateparku” w Sanoku

1 Dyskusja - eSanok - czwartek, 6 czerwca 2013 r. - http://esanok.pl/2013/rozbiorka-torsanu-dobiega-konca-sporu-o-lodowisko-ciag-dalszy-film.html

2 Sonda - eSanok - niedziela, 9 czerwca 2013 r. - http://esanok.pl/2013/sonda-cos-dla-sanoka-nie-tylko-galerie-i-parkingi-film.html

3 Ogłoszenie „Konkursu 7” - poniedziałek, 10 czerwca 2013 r. http://www.sokolsanok.pl/aktualnosc_169.html

4 Co dalej z działką „Sokoła”. Sokolnicy zapraszają do dyskusji - eSanok - niedziela, 16 czerwca 2013 r. - http://esanok.pl/2013/co-dalej-z-dzialka-sokola-sokolnicy-zapraszaja-do-dyskusji-zdjecia.html

5 Spotkanie w lokalu „Sokoła” z młodzieżą trenującą sporty ekstremalne - czwartek, 20 czerwca 2013 r. -

http://www.sokolsanok.pl/aktualnosc_169.html

We czwartek, 20 czerwca 2013 r. o godz. 17, w lokalu „Sokoła” odbyła się pierwsza otwarta dyskusja na temat zagospodarowania działki 541/4.

Na spotkanie przyszło kilkudziesięciu młodych ludzi (~40) – uprawiających sporty ekstremalne (BMX, rolki, deskorolki i ćwiczący bez sprzętu), w imieniu, których przygotowany materiał wyświetlił i omówił Patryk Wacławski - Tow.PURE LABEL.

Młodzież szuka miejsca, które nadawałoby się do uprawiania sportów ekstremalnych.

Bardzo dobrym miejscem na zainstalowanie sprzętu pod „Skatepark” byłaby działka pomiędzy b. lodowiskiem, a Parkiem, którą użytkuje Miasto.

W tym miesiącu zostały rozebrane ruiny maszynowni, które czekały na to od 2006 r. tzn. od momentu likwidacji „Totsanu”.

Wywieziono z tej działki kilka samochodów śmieci, a teraz można by tu urządzić „Skatepark”.

Pieniądze na: ogrodzenie, zabezpieczenie skarp, zakup ścianki wspinaczkowej, sprzętu „Skateparku” można było by zarobić, urządzając parking na płycie b. lodowiska.

Młodzież oczekuje od nas dorosłych pomocy, oczekuje, że „Sokół” pomoże im w uprawianiu w/w, dość popularnych dyscyplin. Zobaczymy, co da się zrobić w tej sprawie.

Radni: Maciej Drwięga i Andrzej Chrobak, zaprosili przedstawicieli obecnej na spotkaniu w „Sokole” młodzieży, na dyskusję dotyczącą „Skateparku”, na posiedzenie komisji Rady Miasta.

Na najbliższym posiedzeniu Zarządu „Sokoła” omówimy przedstawione przez młodzież propozycje.

6 Skatepark zamiast parkingu - iSanok czwartek, 20 czerwca 2013 r. -

http://www.isanok.pl/aktualnosc/id11826,skatepark-zamiast-parkingu-checi-sa-teraz-trzeba-sie-dogadac

„Chęci są, teraz trzeba się dogadać”

SANOK. Wracamy do tematu skateparku.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół ogłosiło właśnie konkurs na zagospodarowanie miejsca po starym lodowisku. Jednym z pomysłów na to, co mogłoby się tam pojawić jest skatepark – Jestem jak najbardziej za. To miejsce ma służyć przede wszystkim młodzieży – powiedział naszej reporterce Bronisław Kielar, prezes Towarzystwa.

Zobacz także:

http://www.isanok.pl/aktualnosc/id10815,chcesz-skate-parku-podpisz-petycje

O skatepark w Sanoku od dawna walczy grupa młodzieży, której pasją są sporty ekstremalne. Pierwszy skatepark powstał w Sanoku na przełomie 2001/2002 roku. Skejci zbudowali go sami. Funkcjonował i służył miłośnikom sportów ekstremalnych do września 2006 roku, kiedy przed meczem 1/16 Pucharu Polski pomiędzy Stalą Sanok, a ówczesnym Mistrzem Polski Legią Warszawa ze względów bezpieczeństwa ktoś rozebrał konstrukcję – Zrobili to szybko i bez naszej wiedzy. Nikt nie pytał nas o zdanie, nikt nie pofatygował się, aby zapytać nas o zgodę czy chociażby zwrócić nam nasze części – relacjonuje Krzysiek. - Nie odzyskaliśmy nic. Metalowe części ktoś sprzedał na złom, drewniane spalił – dodaje Paweł.

Dzisiaj temat skateparku wraca. Może powstać w miejscu byłego lodowiska Torsan. „Sokół” ogłosił właśnie konkurs na zagospodarowanie tego miejsca. Sanockim skejtom pomysł bardzo się podoba – Jest genialny. Po pierwsze to jest centrum miasta, więc każdy będzie miał blisko. Miejsca jest dużo, więc można zbudować spory skapepark. Dodatkowym plusem jest płyta, która jest już gotowa. Odpadnie więc cześć kosztów. Jak najbardziej popieram tę ideę – powiedział naszej reporterce Paweł Zakrzewski z Sanoka.

„Chęci są, ale musimy się dogadać”

Aby w miejscu Torsanu mógł powstać skate park, najpierw władze miasta i przedstawiciele Sokoła muszą się dogadać. Spór toczy się o płytę lodowiska, którą wybudowało miasto. Grunt, na którym stoi z kolei jest własnością towarzystwa. Tak długo jak strony nie dojdą do porozumienia, skatepark będzie stał pod znakiem zapytania – Wysłaliśmy do Urzędu Miasta w Sanoku pismo o przekazanie nam płyty. Czekamy na odpowiedź – powiedział Bronisław Kielar. - Zapoznaliśmy się z treścią pisma, jest ono analizowane i w niedługim czasie przygotujemy na nie odpowiedź. Na dzień dzisiejszy wartość płyty, według rzeczoznawcy, kształtuje się na poziomie ok. 100 tys. zł. Miasto nie rozważa oddania płyty towarzystwu gimnastycznemu nieodpłatnie – odpowiada Agnieszka Frączek, rzecznik Urzędu Miasta w Sanoku.

Najpierw parking, później skatepark

Aby wybudować skatepark potrzeba około 150 tys zł. Chłopaki mają pomysł gdzie mógłby powstać i jak wyglądać – Projekt i wykonanie bierzemy na swoje barki, to pozwoli zmniejszyć koszty. Pomysłów mamy masę, ale potrzebujemy pomocy. – mówią. Towarzystwo też nie ma pieniędzy – Na już można tak wybudować ściankę wspinaczkową. Ale na skatepark musimy najpierw zarobić. Na początku w miejscu dawnego Torsanu chcemy zrobić parking. Dochody przeznaczymy na zagospodarowanie miejsca.

Chcesz skate parku? Podpisz petycję!

Już blisko 1100 osób podpisało się pod petycją do Urzędu Miasta w sprawie utworzenia w Sanoku skate parku. Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Pure Label. Jego członkowie to ludzie związani z kulturą sportów ekstremalnych – Władze od lat nas zwodzą, obiecują skate park i nic w tym kierunku nie robią. Mamy dość. Nie damy się dłużej zwodzić - mówią zgodnie sanoccy skejci. Petycję możesz podpisać TUTAJ.

Masz pomysł? Zgłoś projekt

Projekty w sprawie zagospodarowania starego lodowiska można składać do 4 lipca w siedzibie Towarzystwa ul. Mickiewicza 13 I p. lub w tym terminie przesłać na podany adres lub adres: sokol@sokolsanok.pl. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej. A dzisiaj o godz. 17.00 w siedzibie „Sokoła” odbędzie się spotkanie w sprawie zagospodarowania „Torsanu”. Na spotkanie może przyjść każdy. Jeśli masz ciekawy pomysł na to co może powstać w tym miejscu? Przyjdź na spotkanie i podziel się nim!

Martyna Sokołowska

m.sokolowska@isanok.pl

7 „Skatepark z Flowparkiem czyli PROJEKT TORSAN” - czwartek, 20 czerwca 2013 r. - http://www.isanok.pl/blog/id20,skatepark-z-flowparkiem-czyli-projekt-torsan

To co zobaczyłam dziś, przerosło moje najśmielsze oczekiwania... Niby nie aż tak liczna, ale wierząca w swoją słuszność grupa ludzi przybyła pod siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” by z uporem i poświęceniem walczyć o kawałek miejsca dla siebie, do rozwijania swoich pasji i realizowania marzeń.

Młodzi, fajni, zdolni, zdeterminowani, z pomysłem na siebie i z chęcią zrobienia czegoś dobrego i bardzo potrzebnego nie tylko dla własnych potrzeb, ale przede wszystkim też z myślą o innych, o następnym rosnącym pokoleniu.

Mowa o dzisiejszym zgromadzeniu zorganizowanym przez Pure Label, które dotyczyło konkursu na zagospodarowanie obiektu „Torsan”.

To, co mnie najbardziej pozytywnie uderzyło to fakt, że ta grupa młodzieży nie przyszła tam powiedzieć "chcemy mieć skatepark, zróbcie nam to" nie! Oni mieli ze sobą gotowy projekt, plan, świetny pomysł-nawet na to skąd wziąć pieniądze lub choć ich część na tą inwestycje - mieli chęci na to, by pomóc przy jego tworzeniu, nawet własnoręcznie, fizycznie. Dawno już nie widziałam takiego zdecydowania, dojrzałości w wypowiedziach, chęci zrobienia czegoś pożytecznego... To ludzie, którzy wiedzą czego chcą, sport ekstremalny to coś bardzo ważnego w ich życiu, coś co ich kształtuje, co pomaga się realizować...

Słuchałam wypowiedzi, oglądałam filmy z ich umiejętnościami, które przynieśli, patrzyłam na ich nieustępliwość, wiarę w to, że może się udać i pomyślałam o dwóch rzeczach...

Szkoda, że wszyscy ci, którzy tak głośno czasem wypowiadają się w sposób ujmując łagodnie-mało pochlebnie o tzw. „dzisiejszej młodzieży" wrzucając tym samym wszystkich do jednego worka nie mogli tam dziś być i słyszeć ile ta „straszna młodzież" ma mądrego do powiedzenia, ile w nich zapału w dążeniu do celu, ile chęci do pracy...

Chciałabym też, żeby tzw. „miasto" czyli Urząd, od którego wszystko jest zależne raz pomyślał o tym, że ładne chodniki, piękne parkingi, nowe centra handlowe to nie wszystko...

To miasto umiera, młodzi stąd uciekają, a za chwilę po tych upiększonych alejkach będą spacerować tylko emeryci...

Anika

8 Co dalej z działką po dawnym lodowisku w Sanoku? (POSŁUCHAJ) – Radio Rzeszów - wtorek, 25 czerwca 2013 r.

http://www.radio.rzeszow.pl/powiat-sanocki/item/26379-co-dalej-z-dzia%C5%82k%C4%85-po-dawnym-lodowisku-w-sanoku?-pos%C5%82uchaj

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją do władz Sanoka o utworzenie skateparku w miejscu dawnego lodowiska.


Konkurs na zagospodarowanie terenu ogłosiło Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które odzyskało sądownie działkę skomunalizowaną po wojnie. Bronisław Kielar, prezes towarzystwa uważa, że działka powinna służyć młodzieży i popiera pomysł utworzenia skateparku. Wcześniej jednak musi znaleźć pieniądze na ten cel i rozliczenie się z miastem, które jest właścicielem płyty lodowiska.

Jednak władze Sanoka mają inne plany związane z terenem leżącym w śródmieściu. Chcą działkę po dawnym lodowisku od Sokoła odkupić lub zamienić na leżące poniżej korty tenisowe. Dopóki nie dojdzie do porozumienia żadna ze stron nie będzie mogła z działki korzystać.

Relacja Renaty Machnik – Radio Rzeszów

9 2013-06-26 – Przekazanie pisma do Starosty Sanockiego z prośbą o czasowe przekazanie „Sokołowi” działki Skarbu Państwa nr 541/3 w Sanoku, na której urządzilibyśmy „Skatepark”.

10 2013-06-27 - Rozmowa ze Starostą Sebastianem Niżnikiem w sprawie przekazania „Sokołowi” działki 541/3 pod „Skatepark”.

11 2013-07-04 – Pan Starosta przesyła naszą prośbę do Pana Burmistrza, gdyż jak podaje, Skarb Państwa nie jest posiadaczem działki 541/3.

W/w działka 541/3 należała do Skarbu Państwa na zasadach samoistnego posiadania, jak podaje w „Adnotacji urzędowej spisanej w dniu 10.02.2011 r. w Urzędzie Miasta Sanoka” Burmistrz Miasta Sanoka podejmując „Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego” (kompleks boisk i urządzeń sportowo-rekreacyjnych na działkach 541/1, 541/3, 541/4, 541/5), wykazując, że władającym działką nr 541/3 jest – Skarbu Państwa - Starosta Sanocki.

Prawdopodobnie w roku 2011 przeprowadzono komunalizację tej działki, co jest do sprawdzenia.

Po przeniesieniu lodowiska na „Arenę” w 2006 r. działka, na której usytuowana była maszynownia b. lodowiska stoi bezużyteczna.

12 Zgłoszenie prac do „Konkursu 7” - czwartek, 4 lipca 2013 r.

I PRACA

Wykonał: Patryk Wacławski wraz z Pure Label

W dzisiejszej prezentacji chcielibyśmy przedstawić

nasz pomysł

na zagospodarowanie terenu należącego do

Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku

Centrum rekreacyjno-sportowe

Stowarzyszenie Pure Label ma na celu wprowadzić jak najwięcej ruchu wśród młodzieży, która w obecnych czasach woli spędzać czas przed komputerami lub zatruwać swoje młode organizmy używkami. Naszym celem jest uzyskanie Centrum rekreacyjno-sportowego, które zachęci młodzież do spożytkowania swojego nadmiaru czasu właśnie w tym obiekcie.

Inne miasta wiedzą co to jest Skatepark, BMX, Deskorolka. Sanok natomiast zatrzymał się na rozwoju hokeja i piłki nożnej. Nie można do tego dopuścić aby młodzież nie miała możliwości rozwijania innych pasji. Młodzieży trzeba wyjść naprzeciw i spełnić ich oczekiwania.

Nasz „Projekt Torsan” przewiduje dla młodzieży kilka rozwiązań w dziedzinie sportu który w Polsce nie jest popularyzowany ze względu na brak miejsc w których można by było bezpiecznie trenować lub doskonalić swoje posiadane umiejętności.

Pomysłem na zagospodarowanie terenu po dawnym obiekcie o nazwie „Torsan” było by stworzenie kilku obiektów sportowych takich jak:

  • Skatepark.
  • Park dla Freerun’erów i Parkour’owców.
  • Ścianka wspinaczkowa.
  • Siłownia na otwartym powietrzu.
  • Dwa Betonowe słupy do zamocowania Slackline.

Dodatkową opcją było by zadaszenie wszystkiego poprzez utworzenie parkingu nad całym terenem obiektu, który miałby na celu zarabiane na utrzymanie urządzeń znajdujących się pod parkingiem. Zadaszenie pozwoliło by spędzać tam czas bez względu na panujące warunki pogodowe.

Teraz postaram się państwu przybliżyć do czego miały by służyć powstałe obiekty. W naszym mieście są promotorzy tych sportów, którzy kochają to, co robią.

Ich miłość to pasja.

SKATEPARK

Skatepark, to specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na deskorolce, BMX czy wyczynowa jazda na rolkach). W skateparku może znajdować się wiele przeszkód przeznaczonych do nauki trików. Publiczne skateparki prawie zawsze dostępne są na świeżym powietrzu. Dodam tutaj, że burmistrz miasta Sanok obiecuje nam skatepark od około 10 lat.

SKATEPARK

BMX

BMX (ang. bicycle motocross) – nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, które zostało zapoczątkowane w USA w latach 70.

Sport ten uprawia się z użyciem rowerów na kołach 20-calowych lub 24-calowych, posiadających wzmocnioną i bardzo uproszczoną (bez przerzutek) konstrukcję. Poza tym BMX-y mogą mieć dowolny typ konstrukcji, masę i geometrię.

Współcześnie nazwa BMX zmieniła trochę znaczenie i oprócz BMX w rozumieniu UCI, do sportu tego zalicza się również:

  • street, czyli jazda w mieście, wskakiwanie na murki, poręcze itp.,
  • vert, czyli skakanie na pionowych rampach.
  • flatland, czyli ewolucje wykonywane na płaskim terenie, podobnie jak niegdyś freestyle w skateboardingu,
  • park, czyli jazda w specjalnie zaprojektowanych parkach (zwanych też skateparkami)
  • dirt, czyli najczęściej używane określenie skoków na specjalnie zaprojektowanych do tych celów torach.

We wszystkich tych odmianach freestyle’u odbywają się międzynarodowe zawody na całym świecie, do najbardziej rozpoznawalnych należy cykl X-Games.

W Sanoku jest młodzież uprawiająca ten rodzaj sportu.

Przedstawię teraz Film należący do Michała Halerza BMX SANOK

SKATEBOARDING

Jazda na deskorolce (ang. skateboarding) – aktywność, w której wykonuje się różne triki na deskorolce. Osobę uprawiającą tę aktywność nazywamy skaterem (lub skateboarderem; w języku angielskim skater oznacza także osobę jeżdżącą na rolkach lub rowerze tzw. BMX). Zawody w skaterstwie odbywają się w czterech konkurencjach Half-pipe, Bowl, Vert oraz Street (flat).

Skateboarding (podobnie jak jazda na rolkach i wrotkach) tworzy również pewien rodzaj subkultury, ponieważ jest on przez wielu młodych ludzi sposobem na życie. Jednak częściej niż na przykład łyżwy jest to również środek transportu. Wiele osób traktuje skateboarding jako jeden ze sportów ekstremalnych – lub jako formę sztuki. W Polsce jest to dyscyplina stosunkowo mniej popularna niż na świecie.

21 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Deskorolki (od 2006).

W naszym mieście i ten sport jest uprawiany przez grupę młodzieży

Przedstawię teraz film ukazujący jak radzą sobie Sanoccy Skateboarderzy.

Skateboard Sanok

Aggressive lnline Skating

Rolkarstwo Agresywne

Rolki agresywne – łyżworolki przeznaczone do robienia ewolucji. Są to rolki, które mają specjalne płozy z miejscem do ślizgania się i soulplatami, po których można się ślizgać podczas niektórych trików. Posiadają też bardzo twarde i małe kółka.

Używane tutaj rolki maja kółka o wiele mniejsze (około 55 mm) niż w zwykłych rolkach, a ich rama ma specjalny wzmocniony odstęp (groove) pośrodku, przeznaczony do grindów po railach. Części w większości modeli rolek jazdy agresywnej są zamontowane na śrubach, co pozwala na szybką wymianę każdej części rolki, począwszy od kółek, płozy a skończywszy na klamrach i bucie.

Na rolkach można robić bardzo dużo różnorodnych tricków dzielą się one na:

  • Graby - chwyty rolek rękoma w różny sposób.
  • Grindy - ślizganie się po rurkach lub na krawędziach murków rolkami.
  • Slidy - ślizganie się po powierzchniach niemetalowych.

W Polsce w sierpniu na północy kraju od kilku lat co roku organizowane są największe w Polsce zawody rolkowe o nazwie „Rollfest” i „Baltic Games”. Poza tym organizuje się takie zawody jak „Never Winter Jam” czy też „Front Styl Fest”. Znane zagraniczne zawody to „Winterclash” i „Summerclash”.

Jak i BMX’owcy oraz Skateboarderzy oni również pokazują swoje umiejętności.
Przedstawię teraz film grupy SLR Sanok.

Sanocka Lipa Rolkowa

Freerun & Parkour

Freerun, free running, 3run (ang. wolny bieg) – sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu.

Freerun wywodzi się z parkour, ale prostota i szybkość pokonywania przeszkód nie odgrywa w nim znaczącej roli. We freerun zmieniono znacząco technikę. Elementy, które pozwalały przedostać się biegnącemu przez przeszkodę jak najłatwiej i jak najszybciej, zostały zastąpione przez tricki, które są trudne do wykonania, ale mają wartość pokazową (palm spin, wall spin itp.), dołączone zostały także elementy akrobatyczne. Głównymi trickami są tzw. Flipy.

Sport ten nie powinnien być postrzegany jako zbiór pojedynczych ruchów, a jako cały sposób poruszania się. Freerun to także sposób myślenia. Osoby trenujące parkour, patrząc na przeszkodę, myślą jak najsprawniej ją pokonać. Ludzie trenujący free running na tę samą przeszkodę spojrzą z zamysłem pokonania jej w jak najbardziej efektowny sposób.

Le parkour– pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej.

Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób. Osoba uprawiająca parkour to traceur (rodzaj żeński: traceuse). Na temat Le parkour powstało wiele piosenek np. Z Miłości do Le parkour. Często bywa mylony z freerunem. Wielu ludzi uważa się za uprawiających parkour, gdy tak naprawdę trenują freerun.

Oni również istnieją w Sanoku

Przedstawiam Pokaz grupy

AIR BORN

SKATEPARK

Widzieliście już jakie dyscypliny można uprawiać w skateparku, oraz widzieliście potencjał Sanockiej młodzieży w tym temacie. A w każdym następnym roku coraz więcej młodzieży interesuje się tymi sportami, oraz ich potencjał rośnie a wraz z nim coraz większe zapotrzebowanie na odpowiedni sprzęt umożliwiający im rozwój swoich umiejętności poprzez treningi ze znajomymi.

Centrum rekreacyjno-sportowe

Nasi młodsi koledzy jeżdżą w niebezpiecznym terenie między innymi w okolicach ruchliwych ulic, co może skończyć się wypadkiem lub uszczerbkiem na własnym zdrowiu. Nie uniknione są tez interwencje straży miejskiej, która nakłada kary pieniężne na naszą pasje skutecznie nas demotywując do kontynuowania jej. Jak wspomniałem wcześniej burmistrz miasta Sanoka obiecał nam skatepark w swoim programie wyborczym, ale nie organizuje nic w tym temacie. Podczas rozgrywek Pucharu Polski w piłce nożnej Stal Sanok zmierzyła się z Legią Warszawa, ale nasz skatepark ucierpiał najbardziej ponieważ został rozebrany gdyż stwierdzono, że stanowi on bezpośrednie zagrożenie podczas meczu. Władze miasta rozebrały go w trybie ekspresowym bez zapytań właścicieli o zgodę. Stare konstrukcje zaginęły a miasto odmawia współpracy przy stworzeniu nowego obiektu.

W naszym mieście mimo braku sprzętu poziom cały czas rośnie gdyż młodzież szuka na własną rękę miejsca gdzie można pojeździć by robić to co kochają. W chwili obecnej najbliższy obiekt tego typu jest w Krośnie, ale jest on ciężko dostępny dla młodzieży z Sanoka ze względu na brak transportu w którym mogli by bezpiecznie i tanio zabrać się ze swoim sprzętem. Młodzież chciała by kontynuować swoją pasję, ale ze względu na brak miejsca odstawiają swój sprzęt i realizują inną porzucając swoje marzenia. Władze miasta nie rozumieją, że kolejny Orlik to strata pieniędzy bo nie każdy jest piłkarzem i nie każdy lubi ten sport.

W dalszej części prezentacji postaram się przybliżyć wyglądu poszczególnych urządzeń oraz ich rozmieszczenie na terenie należącego do „Sokoła”.

Jako pierwszy obiekt w naszej prezentacji i w zasadzie główny cel zgłoszenia się do konkursu to Skatepark Dla Sanoka. Obiekt miałby wyglądać mniej więcej tak:

Lp.-Przedmiot dostawy-elementy - Ilość - Wymiary w cm (długość/szerokość/wysokość)

1. Platforma z Bankami i Wallridem – 1 - 482x1098x150/350

2. Funbox z murkiem i poręczą – 1 - 730x488x50

3. Piramida z boxem - 1 - 484x724x65

4. Halfpipe z platforma i quaterem - 1 - 1005x2473x150

5. Platforma - 1 - 1220x488x80

6. Bank z quarerem - 1 - 670x640x150

7. Manual box x grind boxem - 1 - 488x244x45

8. Grindbox ławka - 1 - 244x25x40

9. Rurka - 1 - 400x5x35

Natomiast park dla freerunerów i parkurowców miałby mieć pokrój czegoś takiego:

A tak miało by wyglądać rozmieszczenie wszystkiego tak jak planowaliśmy na początku, czyli:

  • na płycie betonowej Skatepark,
  • trybuny, to miały by być park dla freerunerów i parkurowców
  • miejsce za płytą od strony kortów to Siłownia
  • ścianka wspinaczkowa była by na wprost budynku „Sokoła”
  • dwa betonowe słupy do zamocowania Slackline znajdowały by się niedaleko Siłowni

Największym atutem tego projektu jest to że każdy może z niego korzystać. Młodzież, Dzieci, Dorośli każdy znajdzie coś dla siebie.

Dużą zaletę miałyby imprezy sportowe związane z tymi sportami. Imprezy byłyby promocją miasta oraz promocją Waszego Towarzystwa. Sokół znowu stanie się „żywy” i każdy będzie wam za to wdzięczny, a zwłaszcza młodzież dla której podarowaliście ten skatepark wraz z całą resztą sprzętów.

Zdjęcia

Bmx & Streetówki

Skateboarding

Skateing

Gibbon Slackline

Źródła

www.wikipedia.pl

http://www.techramps.com/Projekty-Skateparkow,ii/Przykladowe-Skateparki,ibg/Przykladowy-Skatepark-20,def

http://www.flowparks.com/Przykladowe-Parkour-Parki/Pk09-Mix-Medium,s435

www.YouTube.com

https://www.facebook.com/PureLabel/

II PRACA

Wykonał: Karol Szczepan – 1 a II LO – opiekun Paweł Skiba

PROJEKT

PARKU SPORTOWEGO „INKA”

w ramach konkursu TG „Sokół” na zagospodarowanie Torsanu.

Motto Parku Sportowego „Inka” :

(...) niczego mi nie żal, wszystko ma początek, wszystko ma też swój kres,

I Ty nie rozpaczaj, chcę byś swoim życiem żył trochę za mnie, wolę to od Twoich łez (..)[1]

ORIENTACJA OBSZARU PARCELI:

Patrząc od budynku „TG Sokół” w dół ulicy Mickiewicza podzieliłem parcelę na 3 główne części :

Część A – przy skarpie,

Część B – środek parceli,

Część C – przy kortach – w bezpośrednim sąsiedztwie działki miasta.

Koncepcja patriotyczna Parku Sportowego „INKA” – upamiętnić Danutę Siedzikównę ps. „Inka” oraz Żołnierzy Wyklętych – szczegóły na opisie poszczególnych części.

Pomysł na część A :

Obszar przy skarpie powinien zostać przeznaczony na „Skatepark” - obiekt, którego do tej pory nie ma w Sanoku. Jego poszczególne elementy powinny nosić nazwy geograficzne miejsc, w których żołnierze polscy odnosili zwycięstwa w dobie wojen XX wieku – przykładowo Monte Cassino (forma wzgórza na które się wjeżdża; Wizna – swoistego rodzaju wąwóz itp.

Patrząc „w dół” – po lewej stronie „Skateparku” – na skarpie przy Parku Miejskim – ścianka wspinaczkowa nazwana „Skałą Rotmistrza” (napis na ściance widoczny – wyraźny) - każdy z kamieni – uchwytów do wspinaczki powinien być podpisany pseudonimem Żołnierza Wyklętego wraz z datami jego narodzin i śmierci oraz przynależnością organizacyjną (NSZ, AK, WiN itp.). Taka forma przekazu historii może w przyszłości skłonić młodych ludzi do poszukiwań – kim byli wspomniani bohaterowie.

Pomysł na część B :

W poprzek parceli powstaje boisko wielofunkcyjne (nawierzchnia sztuczna) o wymiarach zbliżonych do boiska piłki koszykowej – jednak dostosowanego również do „ulicznej koszykówki” – oprócz głównych koszy należy ustawić 4 kosze po bokach.

Pomysł na część C:

Mini plac zabaw dla małych dzieci i ich opiekunów – nastawiony na rozwój fizyczny maluchów – mini park linowy, swoistego rodzaju „małpi gaj” w którym małe dzieci mogły by bez przeszkód bawić się.

W tej części powstaje też brama wejściowa , przy której znajduje się tablica informacyjna – biografia Danuty Siedzikówny oraz motto zawarte na początku.

Informacje/pomysły dodatkowe :

- na „skarpie” od ulicy Mickiewicza należy zorganizować ławeczki i stoliki – blaty stolików to równocześnie szachownice. Obszar przeznaczony dla seniorów, którzy mogli by grać w szachy lub odpoczywać pilnując wnuki bawiące się w Parku. Szachownice podpisane miejscami wielkich bitew, np. Cedynia, Grunwald, Kłuszyn, Wiedeń.

- całość obszaru powinna być otoczona bieżnią – 1 lub 2 tory do joggingu – nawierzchnia tartanowa lub żwirowa – nie asfaltowa.

- należy rozważyć, czy na pozostałym – wolnym obszarze nie należałoby odtworzyć części urządzeń gimnastycznych (drążki, kółka gimnastyczne, równoważnie) obecnych niegdyś w parku miejskim (tzw. ścieżka zdrowia) a obecnie kompletnie zdewastowanych.

- w parku powinno być maksymalnie dużo zieleni – również dlatego, że zwiąże ona skarpy.

- cały teren powinien być ogrodzony, tak by przeciwdziałać dewastacji Parku przez okoliczne indywidua o zacięciu alkoholowo – demolującym.

13 Ogłoszenie wyników „Konkursu 7” odbyło się we czwartek, 11 lipca 2013 r.

I miejsce: Patryk Wacławski (ZS nr 3) - Pure Label

II miejsce: Karol Szczepan - II LO – opiekun Paweł Skiba.

    14. Co z tym skateparkiem? Będzie - obiecuje burmistrz - iSanok.pl - czwartek, 11.07.2013 r.- Martyna Sokołowska

    http://www.isanok.pl/aktualnosc/id12010,co-z-tym-skateparkiem-bedzie-obiecuje-burmistrz

    15.Aktualności TV Rzeszów - red Ilona Małek - 23.07.2013 r.

    http://www.tvp.pl/rzeszow/informacja/aktualnosci/wideo/2307/11857996

    16. Artykuł red. Mariana Strusia w "TS" z dnia 26.07.2013 r. pt. Miasto „be”, Sokół „cacy”?

    17. Plan jest, a czy będzie skatepark? - 26.07.2013 r.

    http://www.isanok.pl/video/id156,plan-jest-a-czy-bedzie-skatepark-

    18. Torsan w rękach Sokoła. Co dalej z działką po starym lodowisku? - 1.08.2013 r.

    http://www.isanok.pl/aktualnosc/id12186,torsan-w-rekach-sokola-co-dalej-z-dzialka-po-starym-lodowisku

    19. Przeciąganie liny trwa, a tracą młodzi - 10.09.2013 r.

    http://www.isanok.pl/aktualnosc/id12507,przeciaganie-liny-trwa-a-traca-mlodzi?cp=1#comments

    „Miał być skatepark, jest parking. Mimo korzystnego rozstrzygnięcia sądu, wyrokiem którego władze miejskie musiały zwrócić Sokołowi teren po Torsanie, na płycie starego lodowiska nie powstał skatepark, jak obiecał sanockiej młodzieży Bronisław Kielar, prezes Sokoła. Władze Towarzystwa postanowiły przeznaczyć teren na parking.” - To jest kłamstwo Pani Martyno.

    Bronisław Kielar

    Wrocław - Jak stworzyć skatepark w swoim mieście?

    http://www.tvp.pl/styl-zycia/ludzie/poziom-20/pracownia/jak-stworzyc-skatepark-w-swoim-miescie/5316423

    Łańcut- Rzeszów

    http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/lancucki-skatepark-do-poprawki/4568364

    http://esanok.pl/2012/tvbieszczady-pl-nie-maja-gdzie-jezdzic-skate-prak-dzis-juz-nie-istnieje-video.html

    http://www.petycjeonline.com/podpisy_pod_budowe_skateparku_w_sanoku


    [1] Słowa pochodzą z piosenki śpiewanej przez Katarzynę Malejonek „Jedna chwila”, która to piosenka znalazła się na płycie „Panny Wyklęte” zespołu Maleo Reagge Rockers.

    2014-07-02

    http://www.sanokonline.pl/wiadomoci/sanok/3049-nowy-skatepark-oddany-do-uzytku

    http://esanok.pl/2014/sanoccy-skejci-o-nowym-skateparku-jestesmy-mile-zaskoczeni-film.html