2017.06.15
150 LAT SOKOŁA
150. rocznica utworzenia TG „Sokół” we Lwowie – 1867-2017
128. rocznica utworzenia TG „Sokół” w Sanoku – 1889-2017
W uroczystościach wzięli udział:
- zaproszeni Goście,
- laureaci i uczestnicy „Konkursu 23”,
- Sokoli.
Program uroczystości rocznicowych w Sanoku
1 – Wprowadzenie Sztandaru Sokolego (Jerzy Robel, Zdzisław Skrzypczyk – chorąży, Henryk Sobolak)
2 – Hymn Sokoli
3 – Wręczenie dyplomów z tytułem: Honorowy Członek Sokoła
Tytuł Honorowego Członka Sokoła, Walne Zgromadzenie „Sokoła” przyznało: dh. dr. Stanisławowi Lewkowi
i dh. mgr. Stefanowi Tarapackiemu
4 – Przysięga Druhów Polowej Drużyny Sokolej
5 – Ogłoszenie wyników Konkursu 23 pt. „Recytacja wierszy patriotycznych”, wręczenie dyplomów, medali i nagród
Wyniki:
Zajęte miejsce – Imię i nazwisko – Szkoła – Autor – Tytuł – Nauczyciel
SP
I. Jakub Bańczak – SP Poraż – Artur Oppman – Orlątko – Joanna Pisula
I. Alekandra Krawiec – SP nr 4 Sanok – ks. Zdzisław Peszkowski – Modlitwa – Grażyna Piotrowska
I. Julia Wójcik – SP nr 4 Sanok – Artur Oppman – Krzyżyk z Olszynki – Grażyna Piotrowska
II. Paulina Malcher – SP Trepcza – Tadeusz Różewicz – Oblicze ojczyzny – Joanna Lewicka
III. Róża Łupieżowiec – SP Bukowsko – Feliks Konarski – Czerwone maki – Alicja Maczużak
III. Maja Perkołup – SP Bukowsko – Krzysztof Kamil Baczyński Elegia o ... [chłopcu polskim] – Alicja Maczużak
IV. Miłosz Kowalczyk – SP Bukowsko– Adam Mickiewicz – Inwokacja (Pan Tadeusz) – Alicja Maczużak
G
Wyróżnienie Zarządu „Sokoła” – Ilona Solon – G. Niebieszczany – Tadeusz Witos – W rocznicę deportacji – Ewa Żytka-Rydosz
I. Zofia Leszczyk – G. Trepcza – Lusia Ogińska – Dzieciom polskim zamordowanym przez UPA – Bożena Zarzyka
II. Aleksandra Krzysik – G. Zagórz – Zbigniew Herbert – Rozważania o problemie narodu – Ewa Bryła-Czech
II. Artur Maciejowski – G. Zagórz – Władysław Broniewski – Ballady i romanse – Ewa Bryła-Czech
III. Oliwia Radwańska – G. nr 4 Sanok – Wisława Szymborska – Gawęda o miłości ziemi ojczystej – Katarzyna Markuc, Barbara Glinianowicz, Ewa Wrotniak
IV. Paulina Kuczma – G. nr 4 Sanok – Krzysztof Kamil Baczyński Elegia o ... [chłopcu polskim] – Katarzyna Markuc, Barbara Glinianowicz, Ewa Wrotniak
V. Klaudia Jankowska – G. Tarnawa D. – Kamil Ildefons Gałczyński – Sen żołnierza – Anna Kruczek, Marek Drwięga
VI. Paulina Dąbrowska– G. Tarnawa D. – Władysław Bełza – Ziemia rodzinna – Anna Kruczek, Marek Drwięga
VI. Martyna Mazur – G. Trepcza – Maria Konopnicka – Ojczyzna – Bożena Zarzyka
VII. Aleksandra Semen – G. Zagórz – Jadwiga Gamska-Łempicka – Nad grobami polskimi w Katyniu – Ewa Bryła-Czech
VIII. Sandra Krzesińska – G. Komańcza – Krzysztof Kamil Baczyński – Elegia o ... [chłopcu polskim] – Irena Koczera
IX. Martyna Myćka – G. nr 2 Sanok – Krzysztof Kamil Baczyński Elegia o ... [chłopcu polskim] – Małgorzata Mazur
X. Wiktoria Dobrzańska – G. Trepcza – Krzysztof Kamil Baczyński – Elegia o ... [chłopcu polskim] – Bożena Zarzyka
SPG
I. Adrian Słowiak – ZS nr 2 Sanok – Konstanty Ildefons Gałczyński – Pieśń o fladze (1944) – Ewa Bień
II. Dawid Lubiński – ZS nr 1 Sanok – Krzysztof Kamil Baczyński – Polacy – Agnieszka Kutiak
III. Agnieszka Chaberska – ZS nr 5 Sanok – Maria Konopnicka – Pieśń o domu – Agnieszka Jakobik
IV. Laura Gryziecka – ZS nr 2 Sanok – Krzysztof Kamil Baczyński Elegia o ... [chłopcu polskim] – Ewa Bień
V. Karolina Durda – ZS CKR Nowosielce – Feliks Konarski – Czerwone maki – Edyta Pałuk
VI. Patrycja Radko – ZS nr 2 Sanok – Lusia Ogińska – Dzieciom polskim zamordowanym przez UPA – Ewa Bień
Laureaci otrzymali: Dyplomy (1-6), medale: (1-3), nagrody pieniężne (1-3)
6 – Wręczenie Honorowej Odznaki „SOKÓŁ” SANOK – zasłużonym dla TG „Sokół” w Sanoku (złotych, srebrnych, brązowych)
Honorowe Odznaki „SOKÓŁ” SANOK, przyznane przez Kapitułę Odznaki otrzymali:
Złote: dh. Ludmiła Patała, Anna Dalska-Kindlarska, Jacek Dalski, dh. Barbara Milczanowska, ks. dziekan dr Andrzej Skiba, dh Marian Daszyk, dh dr Stanisław Lewek, dh mgr Stefan Tarapacki.
Brak na zdjęciu Jacka Dalskiego, który również otrzymał Honorową Złotą Odznakę „ Sokoła”.
Srebrne: mgr Tadeusz Pióro – Burmistrz Miasta Sanoka, dh mgr por. r. Wacław Borowy.
Brązowe: mgr Maria Matuła, dr Monika Brewczak, Mieczysław Brekier, mgr Andrzej Romaniak, dh mgr ppor. r. Henryk Sobolak, dh inż. Ryszard Wydrzyński, dh Witold Sebastyański, mgr inż. Mirosław Kielar, mgr Paweł Stefański, dh Paweł Stach, dh mgr Kazimierz Cetnarski.
7 – Wyprowadzenie Sztandaru Sokolego
8 – Recytacja wierszy patriotycznych przez zwycięzców konkursu – SP
(Jakub Bańczak, Alekandra Krawiec, Julia Wójcik)
9 – Prezentacja okolicznościowej monety wydanej przez NBP oraz talara okolicznościowego
10 – Recytacja wierszy patriotycznych przez zwycięzców konkursu – SG
(Zofia Leszczyk, Aleksandra Krzysik, Ilona Solon)
https://www.youtube.com/watch?v=7Ee5cbKyqqs&feature=youtu.be
11 – Referat: 150 lat „Sokoła”
(1867-1889-1914-1920-1939-1945-1949-2000-2004-2017)
http://sokolsanok.pl/www/uploads/pdf/150-lat-sokoła.pdf
12– Recytacja wierszy patriotycznych przez zwycięzców konkursu – SPG
(Adrian Słowiak)
13 – Część artystyczna przygotowana i prowadzona przez prof. Andrzeja Smolika, dyr. PSM w Sanoku
Program Koncertu:
1. Paweł Drozd
- M. K. Ogiński - Polonez a-moll
- K. Namysłowski - Polka „Dziadek"
- Requiem for a' dream
2. Jakub Kucia
- W. Gruszewski - Toccata
- A. Vivaldi - 4 pory roku „Zima"
- L. Tiersen - Amelia
- G. Ulmer- Pigalle
3. Duet akordeonowy Jakub Kucia i Paweł Drozd
- J. Bilek- Pozdrowienia z Francji
- V. Virbickas - Piękne nutki
- melodia ludowa - Czerwone jabłuszko
- Sokoły
https://www.facebook.com/andrzej.chrobak.50/posts/1466261206745422?pnref=story
14 – Otrzymaliśmy listy gratulacyjne od:
Burmistrza Miasta Sanoka, Tadeusza Pióro
Dyrektora PSM w Sanoku, Andrzeja Smolika
Zdjęcia: Andrzej Chrobak
Organizator: Zarząd TG „Sokół” – Bronisław Kielar, Paweł Sebastiański, Andzrej Chrobak, Jerzy Skoczyński, Zdzisław Skrzypczyk, Damian Dziewiński, Jerzy Robel oraz Barbara Milczanowska, Maria Szałankiewicz-Skoczyńska, Henryk Sobolak, Ryszard Wydrzyński, Witold Sebastyański, Paweł Stach.
Galeria: http://www.sokolsanok.pl/galeria/150-lat-sokola-
Gniazda „Sokole” w Polsce organizują różne imprezy w jubileuszowym roku 2017.
1. Prezentacja okolicznościowej monety wydanej przez Narodowy Bank Polski odbyła się w rzeszowskim Muzeum Okręgowym w dniu 1 lutego 2017 r.
TVP Rzeszów
https://rzeszow.tvp.pl/28884254/okolicznosciowa-moneta-na-150-rocznice-powstania-sokola
Zdjęcia: Bronisław Kielar, Witold Sebastyański
http://wsokole.pl/w-rzeszowie-zaprezentowano-monete-nbp-upamietniajaca-powstanie-sokola/
https://www.tvp.info/28604022/02022017-1715
2. Staraniem sanockiego Mincerza dh. Andrzeja Budzickiego, mamy już okolicznościowego TALARA SOKOLEGO
3. Opracowaliśmy również projekt plakietki okolicznościowej
4. Sanocką Uroczystość Jubileuszową z okazji:
- „150. rocznicy utworzenia TG „Sokół” we Lwowie – 1867-2017”,
- „128. rocznicy utworzenia TG „Sokół” w Sanoku – 1889-2017”,
- 120. rocznicę śmierci Adama Asnyka (1838 – 1897),
przygotowyjemy na 9 czerwca 2017 r.
Uroczystość odbędzie w „Klubie Górnika” o godz. 1600.
Program:
- Hymn Sokoli
- Przysięga Druhów PDS
- Nadanie tytułu: Honorowy Członek Sokoła dla zasłużonych Druhów
- Ogłoszenie wyników konkursu pt. „Recytacja wierszy patriotycznych”, wręczenie medali, dyplomów i nagród
- Wręczenie Honorowej Odznaki „SOKÓŁ” SANOK – zasłużonym dla TG „Sokół” w Sanoku (brązowych, srebrnych, złotych)
- Prezentacja okolicznościowej monety wydanej przez NBP, plakietki okolicznościowej, talara okolicznościowego
- Referat: „Sokół” w okresie 1867-1939-1949
- Referat: „Sokół” w okresie od 2000-2017
- Referat: Generał Józef Haller – pierwszy komendant Polowych Drużyn Sokolich
- Wystąpienia Gości
- Recytacja wierszy patriotycznych przez zwycięzców konkursu
- Część artystyczna
Relacja z obchodów 150-lecia Sokolstwa Polskiego w Poznaniu 2 i 3 maja 2017 r.
http://wsokole.pl/relacja-z-obchodow-150-lecia-sokolstwa-polskiego-w-poznaniu-2-i-3-maja-2017-r/
Relacja z uroczystości w Perkowie – 27 maja 2017 r.
https://www.facebook.com/telewizjaleszno/videos/1429963547041717/?hc_ref=PAGES_TIMELINE