2022.11.18
Wieczornica Patriotyczno-Niepodległościowa w „Sokole”
- TG „Sokół” w Sanoku (dh. Barbara Milczanowska) i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Sanoku (dh. Irena Florczak).
Program:
- Krzysztof Michalski – PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA RP na temat: „ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI”.
- Zdzisław Skrzypczyk – ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ SANOK I OKOLICE.
- Anna Sebastiańska – Wstęp do „POLSKIEJ PIEŚNI WOJENNEJ”.
- Sokolice i Sokoły: czytanie wierszy z „Polskiej Pieśni Wojennej”.
- Zaproszeni goście – czytanie wierszy o niepodległości.
- Poczęstunek i śpiewanie pieśni patriotycznych – gra Grupa muzyczna „Sokoła”.
W niezwykle uroczystej atmosferze odbyła się wieczornica patriotyczna w Domu Sokoła pt. „Nieznani poeci Wielkiej Wojny", zorganizowana przez TG „Sokół” w Sanoku i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie Filia w Sanoku.
Unikatowe i cenne pozycje ze swoich zbiorów zaprezentowała sanocka Filia pt. „Co czytano w czasach wojny oraz w roku odzyskania Niepodległości”. Niezwykle refleksyjna i nasycona emocjami recytacja wierszy z tomu „Polska pieśń wojenna: antologia poezji polskiej z roku wielkiej wojny” (1916), wzbudziła ogromne zainteresowanie i dostarczyła wszystkim zgromadzonym słuchaczom dużo wzruszeń. W galerii autorów znalazły się nazwiska poetów o ugruntowanej już wówczas renomie tj. Orkan, Rydel, Żuławski, Kasprowicz oraz mniej znanych, i tych debiutujących w czasach wojny, min. Kuczyńska, Woyczyński, Pietrzycki, Greczynówna czy Stroner.
W programie uroczystości zawarto również mowy okolicznościowe oraz odczyty na temat odzyskania niepodległości w Sanoku.
Spotkanie uświetnił występ sokolej grupy muzycznej, która zaprezentowała znane wszystkim pieśni patriotyczne, zapraszając zgromadzonych do wspólnego śpiewania.
Zdjęcia: Bronisław Kielar