Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2014.08.07

Sprawozdanie – Sokoli na Wawelu

Udział naszej delegacji w uroczystościach na Wawelu w stulecie Czynu Niepodległościowego, które odbyły się 5 i 6 sierpnia 2014 r. w Krakowie.

Wtorek – przemarsz z pod Sokolni i Pomnika Piłsudskiego na Rynek (Tablica T. Kościuszki), a następnie do Królewskiej Katedry na Wawelu na mszę św., którą odprawił kard. Stanisław Dziwisz z biskupami i kapelanami, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sokoli ze sztandarami ustawili się koło barokowego ołtarza ze srebrną trumną-relikwiarzem św. Stanisława.

Po mszy św. – przemarsz do Sokolni.

Środa – udział w otwarciu wystawy „Legiony Polskie 1914-1918”, którą przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie, dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej i czynu niepodległościowego. Ekspozycję uroczyście otworzył we środę prezydent RP Bronisław Komorowski.
Wystawa dzieli się na dwa uzupełniające wątki. Pierwszy to I wojna światowa, a drugi to Legiony Polskie.

Na wystawie zauważyliśmy czapkę Krakowskiego Sokoła Konnego z 1914 r., używana w II pułku ułanów.

W uroczystościach, na zaproszenie dha Konrada Firleja – prezesa PTG „Sokół” w Krakowie uczestniczyli druhowie z naszego gniazda: Bronisław Kielar, Witold Sebastyański, Zdzisław Skrzypczyk, Jerzy Robel – ze sztandarem oraz wiele delegacji gniazd sokolich ze swoimi sztandarami (m.in. Czernichów, Mielec, Pilzno, Rymanów, Wadowice).

http://wkrakowie2014cd.wordpress.com/2014/08/07/kadrowka-na-wawelu-w-stulecie-czynu-niepodleglosciowego/

Bronisław Kielar

 

 

 

http://wsokole.pl/obchody-100-rocznicy-wymarszu-i-kompanii-kadrowej/